Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

Maliye 5 yıllık defterlerinizi inceleyemeyecek

 • Lokman EREN
 • 2018-03-07 16:22:59
 • 626 Görüntülenme
 • 6736 sayılı yasa ile Sgk ve Vergi borçlarına Yapılandırma ve matrah artırımı uygulaması başlamıştır.

  SGK VE VERGİ BORÇ YAPILANDIRMASI

  Vergi dairesine ve Sgk ya olan Vergi, Prim ve Cezalarınızı yapılandırabilirsiniz. Yapılandırma yapılırken borcun olduğu yıla göre TEFE, ÜFE ve Yİ-ÜFE oranları esas alınacak, mükellef bu yolla faiz yükünün bir kısmından kurtulacak, borçlarını taksit ile ödeyebilecektir.

  Söz konusu borçlar 6,9,12 ve 18 taksit olarak ödenebilecek, borçlarını hali hazırda taksitli ödeyen -mükellefler isterlerse bu borçları içinde bu yasadan faydalanabilirler.

  MATRAH ARTTIRIMI KONUSU

  Mükellef 2011,2012,2013,2014 ve 2015 yılları arasındaki KDV, Kurumlar ve Gelir/Stopaj Vergisi için devlete Beyan Ettiği Kara ve KDV sine göre belli bir oranda vergi ödeyecek, Devlet Mükellefin bu yıllara ait defterlerini İNCELEMEYECEKTİR. Bu uygulamadan faydalanan mükellefler defter ve belgelerini 5 yıl muhafaza etmek, maliye istediği zaman ibraz etmek zorundadır. Zorunlu bir nedenle defterleriniz incelense bile, ceza kesilmeyecektir.

  Mükellef isterse 1 yıl isterse 5 yılın tamamı için matrah artırımın da bulunabilir.

  Bu yasada özellikle Matrah Artırımını çok önemsiyorum. Belli bir bedel ödeyip geriye doğru 5 yıllık defter ve belgelerinizin incelenmemesi mükellefi bu yıllarda inceleme halinde alabileceği ceza risklerini ortadan kaldırmaktadır.

  Tabiri caiz ise mükellef o yıllar için kasko yapmış olacak,  kafasını yastığa rahat koyacaktır.

  Mükelleflerin Bu fırsatı kaçırmayarak, yasadan faydalanmalarını Borçlarını yapılandırmalarını, indirimli ödemelerini, İmkanları var ise Matrah artırımı uygulamasından faydalanmalarını Önemle tavsiye ediyorum.

  Yasaya Son başvuru tarihi;31 Ekim 2016,başvurda mağduriyet yaşamamak için başvuruları son günlere bırakmamak faydalı olacaktır.

  Yazımın size faydalı olması dileği ile…

 

Stillendirme