Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

İnsan düzelince dünya da düzelir

 • Emrullah GÜNEŞ
 • 2018-03-07 16:13:02
 • 4638 Görüntülenme
 • Bir toplum kendilerinde bulunanı değiştirmedikçe Allah onlara verdiği bir nimeti değiştirmez 
  ve şüphesiz Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir."  ( Enfal sûresi, 53.ayet )

  Sen kendini güzel, olumlu, hayirli, iyi yönde değiştir ki Rabbim de seni değiştirsin...Bakış açını değiştirmekle başla işe. Sonra da niyet et; güçlü ve samimi bir iradeyle, olmak istediğin şeye...

  Yüce Allah, "Biz, her şeyi bir ölçüye göre yarattık" (Kamer: 49) buyurmaktadır. Bu ölçüyü her yerde görmemiz mümkündür. İnançta dengeyi sağlayan asıl unsur tevhid akidesidir. Müslümanların hayatlarından, takva ve azimeti kaldırarak yerine ruhsatı koyması ya da dünyayı terk veya uhrevî olanı ertelemeye gitmesi, bu dengenin bozulması yolunda atılan adımlardır. Bediüzzaman, “Mânevî hava bozulduğu zaman maddî hava da bozulur” tesbitinde bulunur

  İnsan âciz ve fakir bir varlıktır, ihtiyaç sahibidir. Günaha düşmeye, hata işlemeye, dünyanın fânî ve geçici bir misafirhane olduğunu unutmaya, gaflete dalmaya her zaman müsaittir. Bu olumsuz durumlardan kurtulup uyanık kalabilmenin yolu devamlı zikir, şükür ve tefekkür hâlinde bulunmaktan geçer. İmanı kuvvetlendirecek kitaplar okumalı,  sevdiğini Allah için sevmeli, yediğini Allah için yemeli, aldığını Allah için almalıdır.

   

  Bunun için insan, çok dikkat etmeli; çünkü insan bozuldu mu dünya da bozulur .İnsan düzeldi mi de dünya düzelir. Bununla ilgili ders çıkaracak mahiyette güzel bir örnek vermek gerekirse;

  Kendisiyle ilgilenmeyen küçük çocuktan babasına asla unutamayacağı ders:

  Adam, bir haftanın yorgunluğundan sonra Pazar sabahı dinlenmiş bir şekilde kalktı ve keyifle gazetesini eline aldı.

  Bütün gün miskinlik yapıp evde oturacağını hayal ediyordu. Tam bunları düşünürken, oğlu koşarak geldi ve parka ne zaman gideceklerini sordu.

  Baba, oğluna söz vermişti; bu hafta sonu onu parka götürecekti. Dışarıya çıkmak istemediğinden dolayı bir bahane uydurması gerekiyordu.

  Bir anda gazetenin promosyon olarak dağıttığı dünya haritası gözüne ilişti. Dünya haritasını küçük parçalara ayırdı ve oğluna uzattı:

  - Eğer bu haritayı düzeltebilirsen seni parka götüreceğim, dedi.

  Sonra düşündü:

  - Oh be, kurtuldum! En iyi coğrafya profesörünü bile getirsen bu haritayı akşama kadar düzeltemez!

  Aradan on dakika geçtikten sonra oğlu koşarak babasının yanına geldi:

  - Babacığım, haritayı düzelttim. Artık parka gidebiliriz, dedi.

  Adam önce inanamadı ve yırttığı haritayı görmek istedi. Haritayı gördüğünde hayretler içindeydi. Oğluna bunu nasıl yaptığını sordu.

  Çocuk şu ibretlik açıklamayı yaptı:

  - Bana verdiğin haritanın arkasında bir insan resmi vardı. İnsanı düzelttiğim zaman dünya kendiliğinden düzelmişti...

              Son olarak diyebiliriz ki; Dünyayı düzeltmek için insandan başlamalıyız. İnsan düzelince aile, aile düzelince toplum, toplum  düzelince dünya da kendiliğinden düzelecektir.

  Selam ve Dua ile…

 

Stillendirme