Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

Baz istasyonları çocuk oyun alanlarından uzakta bulunacak

Baz istasyonları çocuk oyun alanlarından uzakta bulunacak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, baz istasyonları anten ve cihazlarının, çocuklar için ayrılmış oyun alan sınırlarından en az güvenlik mesafesi kadar uzakta bulunmasını kararlaştırdı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından "Elektronik Haberleşme Cihazlarından Kaynaklanan Elektromanyetik Alan Şiddetinin Uluslararası Standartlara Göre Maruziyet Limit Değerlerinin Belirlenmesi, Kontrolü ve Denetimi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayımlandı.

Buna göre, söz konusu yönetmeliğin başlığı "Elektronik Haberleşme Cihazları Güvenlik Sertifikası Yönetmeliği" şeklinde değiştirildi.

Umuma açık park ve bahçelerde, güvenlik mesafesi hesabında çocuk oyun alanlarının sınırları dikkate alınacak. Baz istasyonları anten ve cihazları, çocuklar için ayrılmış oyun alan sınırlarından en az güvenlik mesafesi kadar uzakta bulunacak.

Okul öncesi eğitim ve temel eğitim kurumlarının çok katlı iş yeri, alışveriş merkezi ve site gibi binalarda bulunması durumunda o eğitim kurumunun bulunduğu katlarda güvenlik sertifikası alınmasını gerektiren elektronik haberleşme cihazı kurulamayacak.

Okul öncesi ve temel eğitim kurumlarının herhangi bir kampüs alanında kurulmuş ve kampüs sınırları haricinde müstakil bahçe duvarının bulunmaması halinde güvenlik mesafesinin sınırı kurum tarafından yerinde inceleme yapılmak suretiyle belirlenecek ve güvenlik sertifikası kurum başkanının onayıyla düzenlenecek. (İLKHA)

 

Stillendirme